پزشکان بدون مرز درمان
خانه / بهداشت / تکیه بر توان مردم و نوآوری در اقتصاد از راهکارهای کاهش آسیب اجتماعی است

تکیه بر توان مردم و نوآوری در اقتصاد از راهکارهای کاهش آسیب اجتماعی است


به گزارش ایرنا، تقی رستم وند شامگاه چهارشنبه در نشست کارگروه آسیب های اجتماعی اراک افزود: ایجاد هیات های اندیشه ورز در استان مرکزی و ایجاد راهکار برای تک تک آسیب های اجتماعی، ایجاد شرکت های نو پا برای اقتصادی کردن ایده ها و بسترسازی اشتغال از مهمترین راهکارهای کاهش آسیب اجتماعی در استان ها است.
وی بهره گیری از توان خیران، کاهش طلاق، افزایش ازدواج و فرزند آوری را از دیگر راهکارهای کاهش آسیب در جامعه عنوان کرد و ادامه داد: برای کاهش آسیب های اجتماعی باید خیران و مردم را در این حوزه وارد کرده و از توان و ظرفیت این بخش برای کاهش آسیب های اجتماعی بهره برد.
قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی طلاق را یکی از مهمترین آسیب های اجتماعی دانست و افزود: آمار طلاق در این استان از ۲ هزار و ۸۶۲ مورد در سال ۹۰ به سه هزار و ۴۵۲ مورد در سال ۹۴ افزایش یافته است.
رستم وند نسبت ازدواج در استان مرکزی را کمتر از میانگین کشوری آن عنوان کرد و افزود: هم اکنون نسبت ازدواج به طلاق در این استان از شش درصد در سال ۹۰ به سه و پنج دهم درصد در سال گذشته کاهش یافته است.
رستم وند گفت: حاشیه نشینی ۱۸۵ تا ۲۰۰ هزار نفر در ۳۰ نقطه از استان مرکزی و از دیگر تنگناهای این استان است.
قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی افزود: شبکه های درمان تنها شش تا هفت درصد تاثیر ماندگاری در پاکی و دوری از اعتیاد دارند.
وی ایجاد مراکز آسیب دیدگان اجتماعی در کشور را کار ارزشمندی دانست و گفت: بستر کار باید از درمان آسیب دیدگان به پیشگیری از آسیب اجتماعی تغییر کند.
رستم وند افزود: افرادی که در حوزه آسیب اجتماعی به صورت یک جا برای آسیب های اجتماعی نسخه تجویز می کنند این معضل اجتماعی را نمی شناسند زیرا باید برای این معضل اجتماعی به صورت جداکانه و تک به تک مورد بررسی و آسیب شناسی قرار گیرند.
استاندار استان مرکزی در این نشست گفت: اخلاقی شدن جامعه و ترویج فرهنگ ایثار در جامعه یکی از راهکارهای کاهش آسیب اجتماعی در جامعه است.
محمود زمانی قمی افزود: ایجاد قرارگاه رسانه ای برای مقابله با پیامدهای شبکه های اجتماعی نامناسب از دیگر راهکارهای کاهش آسیب اجتماعی در جامعه است که باید مورد توجه ویژه مسئولان قرار گیرد.
وی ایجاد هیات اندیشه ورز در استان را از دیگر راه های مقابله با آسیب های اجتماعی عنوان کرد و ادامه داد: این هیات باید متشکل از دانشگاهیان، اساتید و نخبگان علمی تشکیل شود.
استاندار استان گفت: هم اینک نرخ موالید و ازدواج در استان پایین و نرخ طلاق نسبت به میانگین کشوری آن بالا است که باید این مهم با اجرای برنامه های فرهنگی با اولویت تحکیم خانواده و افزایش ازدواج و فرزند اوری در اولویت فعالیت های مسئولان قرار گیرد.
زمانی قمی افزود: کاهش سن اعتیاد، حاشیه نشینی و تلفات ترافیکی از دیگر آسیب های اجتماعی استان مرکزی است که باید مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته و برای آنها راهکار مناسب ارایه شود.
وی ادامه داد: باید از ظرفیت های سازمان های مردم نهاد به دلیل ارتباط نزدیک تر با افراد جامعه برای مقابله با آسیب های اجتماعی بهره گیری شود.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری مرکزی نیز در این نشست از آغاز اجرای سند و برنامه های عملیاتی طرح پیشگیری و کاهش آسیب های اجتماعی از ابتدای آذرماه امسال در این استان خبرداد و گفت: ۴۴ دستگاه اجرایی با یک هزار برنامه عملیاتی در پیگیری سند جامع کنترل پیشگیری از آسیب های اجتماعی فعالیت دارند و دادگستری استان به عنوان ناظر بر روند این سند نظارت دارد.
غلامرضا فتح آبادی افزود: ایجاد برنامه جامع کارآفرینی و مهارت آموزی برای تمام دوره های تحصیلی از جمله اهداف این سند است که عضویت شهر اراک در سایت سازمان یونسکو به عنوان شهر یادگیر از مهمترین موفقیت های آن است.
وی ادامه داد: با پیوستن شهر اراک به عنوان شهر یادگیر تمامی اقشار جامعه از جمله معلمان، اساتید، کارکنان دولت و خانواده تحت پوشش این طرح قرار گرفته و این مهم عامل اصلی برای اجرای آموزش بر اسا سرویکرد های نوین و جهانی محسوب می شود.
فتح آبادی با یادآوری یک سمن به ازای هر چهار هزار و ۲۸۰ نفر در استان مرکزی افزود: ۳۸۲ سمن تا کنون در استان مرکزی به ثبت رسیده است که ۲۴ درصد در بخش خیریه، ۱۸ درصد بخش اجتماعی، ۹ درصد سلامت، هفت درصد محیط زیست و بقیه در دیگر بخش ها فعالیت دارند.
۱۹۵۵/۳۰۷۵/خبرنگار: مهدی عظیمی**انتشاردهنده: حسین مهدی زاده اصفهانی

انتهای پیام /*


Source link

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

معاون فرماندار قشم: سواد سلامت جامعه ارتقا یابد

به گزارش ایرنا، مصطفی غلامپور روز سه شنبه در جلسه کارگروه بهداشت، سلامت و امنیت …